تاخیر در درمان ناشنوایی کودک احتمال موفقیت عمل را کمتر می کند

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی گفت: کودکان ناشنوا باید در ۳ سال اول تولد شناسایی و فوری درمان شوند، هر چه دیرتر تشخیص داده شود توان و موفقیت عمل کمتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، افروز صفاری‌فرد گفت: از هر هزار نوزاد یک نفر ممکن است ناشنوا به دنیا آید، این بیماران باید در ۳ سال اول تولد شناسایی و فوری درمان شوند، هر چه دیرتر تشخیص داده شود توان و موفقیت عمل کمتر می‌شود. شخص ناشنوایی که سن متوسط ۶۵ سال دارد، در طول عمر حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برای بودجه‌های عمومی دولت هزینه دارد.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره غربالگری شنوایی و شناسایی اختلالات شنوایی در نوزادان، گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۵ هزار نوزاد مورد غربالگری قرار گرفتند در ۶ ماهه ابتدای سال نیز حدود ۵۰۰ هزار نوزاد غربال شده‌اند که از این تعداد هزار و ۴۸۶ کودک با اختلالات شنوایی شناسایی شده‌اند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، افزود: غربالگری اختلالات شنوایی در نوزادان از سال ۱۳۸۴ جزو برنامه‌های دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور قرار گرفته است؛ در حال حاضر ما حدود ۶۳۰ پایگاه داریم که این پایگاه‌ها عمدتاً در زایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها و گاهی اوقات نیز در مراکز بهداشت مستقر هستند و زمانی که نوزادان برای واکسیناسیون مراجعه می‌کنند اگر مورد غربالگری قرار نگرفته باشند در آنجا انجام می‌شود.

وی، تصریح کرد: برنامه غربالگری شنوایی طی سنوات اخیر پوشش خیلی خوبی داشته است؛ سال گذشته معادل ۹۲ درصد موالید زنده کشور مورد غربالگری قرار گرفتند و در سال ۱۳۹۹ حدود ۹۶۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند که معادل ۸۶ درصد موالید زنده کشور بود که این افت پوشش عملکرد به‌دلیل شیوع کرونا بود و کاهشی شد؛ سال ۱۳۹۸ نیز ۹۱ درصد موالید زنده کشور تحت پوشش برنامه قرار گرفته‌اند و غربالگری شنوایی یکی از برنامه‌های موفق ما بوده است.

نیاز سالانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک برای کاشت حلزون

صفاری‌فرد با اشاره به نوزادان شناسایی شده با اختلالات شنوایی، گفت: از سال ۱۳۸۴ که سال شروع این برنامه بوده تا پایان سال ۱۴۰۰، حدود ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش این برنامه قرار گرفته‌اند که با توجه به نرخ شیوع میزان اختلالات شنوایی در کشور که معادل ۳ در هزار است به‌طور متوسط در سال‌های اخیر حدود ۲۹۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر دارای اختلالات شنوایی شناسایی شده‌اند و از سال ۸۴ تا پایان نیمسال ۱۴۰۱ حدود ۴۰ هزار نوزاد و کودک دارای اختلالات شنوایی شناسایی شده‌اند که از این تعداد سالانه (سال‌های اخیر) بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر به کاشت حلزون نیاز دارند. در مورد بقیه این افراد با مداخلات بهنگام مانند تجویز سمعک، کاشت حلزون و تربیت شنیداری توانسته‌ایم از بروز مشکلات گفتاری در این افراد جلوگیری کنیم تا در مدارس عادی حضور پیدا کنند و در واقع از معلولیت این افراد پیشگیری شده است. یکی از ویژگی‌های برنامه غربالگری شنوایی، پیگیری وضعیت کودکانی است که با اختلالات شنوایی شناسایی می‌شوند. از سوی مراکز ما پیگیری‌های مکرر برای نوزادانی که دچار اختلالات شنوایی هستند، انجام می‌شود که به این ترتیب مطمئن شویم این نوزادان از مداخلات بهنگام استفاده می‌کنند.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه آمار افراد تحت پوشش نسبت به دهه ۸۰ روند افزایشی داشته است، افزود: به‌طور مثال در سال ۱۳۸۴، فقط ۳ درصد موالید زنده، تحت پوشش برنامه قرار گرفتند و این میزان در پایان نیمسال اول ۱۴۰۱، حدود ۹۳ درصد بوده است. البته غربالگری فقط به دوره نوزادی مربوط نمی‌شود چرا که یک سری از اختلالات شنوایی ممکن است دیرهنگام باشد و در بدو تولد نوزاد با مشکلی مواجه نباشد همچنین ممکن است برخی کودکان در مرحله نوزادی از غربالگری جا افتاده باشند، از همین رو این کودکان را در سنین ۳ تا ۵ سال دوباره مورد غربالگری اختلالات شنوایی قرار می‌دهیم؛ همچنین یک سری از عفونت‌ها و بیماری‌ها باعث می‌شود فرد به مرور شنوایی خود را از دست بدهد از همین رو غربالگری شنوایی را برای این سنین در نظر گرفته‌ایم.

وی، ادامه داد: معلولیت ناشنوایی می‌تواند بر اثر بیماری‌ها نیز اتفاق بیفتد به همین دلیل غربالگری دیگری را برای شناسایی اختلالات شنوایی در کودکان ۳ تا ۵ سال آغاز کرده‌ایم؛ البته آغاز این طرح از پیش از کرونا بوده اما به‌دلیل تعطیلی مهدهای کودک نتوانستیم به‌صورت کامل آن را اجرا کنیم و از نیمه دوم سال گذشته دوباره این طرح را شروع کردیم که تاکنون ادامه داشته است. یک سری از اختلالات شنوایی نیز ممکن است به‌دلیل حضور در محیط‌های کاری پر سر و صدا ایجاد شود و با توجه به اینکه بهداشت کار در این محیط‌های کاری رعایت نمی‌شود، آسیب‌هایی به شنوایی افراد وارد می‌شود و این افراد نیز ممکن است دچار معلولیت شنوایی شوند.

صفاری‌فرد درباره همکاری با وزارت بهداشت درباره کاشت حلزون برای نوزادان شناسایی شده با اختلالات ناشنوایی، گفت: اخیراً نیز با معاونت درمان وزارت بهداشت جلسات متعددی برای کاشت حلزون داشته‌ایم و مقرر شد اطلاعات نوزادانی را که در غربالگری‌ها شناسایی می‌کنیم به معاونت درمان ارسال کرده تا این نوزادان پشت نوبت کاشت حلزون نمانده و سریعاً این مداخله درمانی برای آنها انجام شود.

عمل کاشت حلزون رایگان شده است

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، افزود: در گذشته بهزیستی کمک هزینه پرداخت می‌کرد و خانواده‌ها هم مبلغی پرداخت می‌کردند و عمل کاشت انجام می‌شد ولی به تازگی عمل کاشت به‌صورت رایگان انجام می‌شود، البته این کودکان بعد از کاشت نیاز به خدمات تربیت شنیداری دارند که در مراکز توانبخشی روزانه خانواده و کودک کم‌شنوا با یارانه دولتی این خدمات را دریافت می‌کنند و در واقع بعد از کاشت حلزون هم از چرخه حمایتی سازمان بهزیستی خارج نمی‌شوند.

وی درباره زمان مناسب برای کاشت حلزون، گفت: کاشت حلزون تا ۴ سالگی مؤثر است و از ناشنوایی پیشگیری می‌کند، البته در سنین بالاتر از ۴ سال نیز کاشت حلزون انجام می‌شود اما برای انجام آن باید بررسی‌های دقیق صورت بگیرد با وجود این متخصصان معتقدند که کاشت حلزون باید تا پیش از ۴ سالگی اتفاق بیفتد.

صفاری‌فرد با بیان اینکه جراحی کاشت حلزون، جراحی گرانی است به طوری‌که در سال ۱۴۰۰ که خانواده‌ها فقط حدود ۶ میلیون تومان از این هزینه را پرداخت می‌کردند، یادآور شد: این جراحی حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه داشت و حالا همین رقم نیز دریافت نمی‌شود. از هر هزار نوزاد یک نفر ممکن است ناشنوا به دنیا آید، این بیماران باید در ۳ سال اول تولد شناسایی و فوری درمان شوند، هر چه دیرتر تشخیص داده شود توان و موفقیت عمل کمتر می‌شود. شخص ناشنوایی که سن متوسط ۶۵ سال دارد، در طول عمر حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برای بودجه‌های عمومی دولت هزینه دارد.


۱۴۰۱/۱۱/۲۲، ۱۲:۲۴:۰۸       531

Facebook    Google    LinkedIn    Twitter
همکاران ما
اعضای ما
کمک های مردمی

تقویم و تاریخ

شنبه ، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
اردیبهشت 1403
جپچسدیش
7654321
141312111098
21201918171615
28272625242322
313029

آمار بازدیدها

بازدید امروز9,230
بازدید دیروز1,279
بازدید هفته923
بازدید ماه0
بازدید کل482,952
افراد آنلاین9