تلاش برای تهیه نقشه راه گردشگری معلولان/اولویت بندی مشکلات سفر

عضو هیات مدیره انجمن گردشگری معلولان از تلاش این انجمن برای تهیه نقشه راه گردشگری معلولان خبر داد و گفت: در نظر داریم، مشکلات سفر معلولان را اولویت بندی کنیم.

حمید شهبازی عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی، ورزشی و گردشگری معلولان به عنوان اولین انجمن تخصصی گردشگری معلولان در گفت‌گو با خبرنگار مهر درباره اقداماتی که در این انجمن پیرو تسهیل روند سفر معلولان در کشور بیان کرد: در کشورمان باید مناسب سازی ها برای سفر معلولان مشخص و تعریف شده باشد اینکه یک معلول کجا می‌تواند برود و از چه امکاناتی به تنهایی می‌تواند استفاده کند. ارتباط این جامعه با دانش بنیان‌ها چگونه باشد و چطور از فضای مجازی برای تهیه نقشه راه استفاده کنیم.

شهبازی که همکاری در بخش تهیه نقشه راه، و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان را در انجمن پاراتور به عهده دارد گفت: ما در جلساتی با مسئولان مختلف، به این نتیجه رسیدیم که باید نقشه راهی برای سفر معلولان تهیه شود تا اگر فعالیتی انجام می‌شود هماهنگی بین ان جی اوها و مسئولان رده‌های بالا را برای این حرکت بوجود آورد.

شهبازی بیان کرد: ما در حال حاضر ظرفیت‌های خوبی داریم. با وجود تحریم‌ها، شرکتهای دانش بنیان کارهای بزرگی کرده‌اند و می‌توانند برای جامعه ما در مسئله تهیه تسهیلات کمک بزرگی کنند. برخی از این شرکت‌ها از حالت استارت آپ درآمده و محصولشان را تولید کرده‌اند. به عنوان مثال دستگیره‌هایی تولید شده که اگر معلول آن‌ها را در جایی مثل دیوار بگذارد به راحتی می‌تواند بلند شود یا تکیه گاهی برای آنها باشد. در این صورت حتی اگر آن مکان مناسب سازی نشده باشد؛ معلول با در اختیار داشتن آن دستگیره، می‌تواند خودش مشکلش را حل کند.

وی افزود: یا رمپ های قابل انتقال بدون کوچک‌ترین دخالت در بنا تولید شده که به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. منظور این است که یا این وسایل تولید شده که می‌توان امکاناتی را در جایی که مناسب سازی نشده بوجود آورد و یا از قبل مناسب سازی ها انجام شده باشد.

وی درباره اینکه آیا تا کنون با این شرکت‌ها درباره در اختیار گذاشتن محصولاتشان صحبت شده یا نه گفت: ما در حال مذاکره هستیم و تازه می‌خواهیم اولویت‌ها را مشخص کنیم. قبل از همه اینها مشکل آن بود که طرح‌ها و برنامه‌های ما روی ساختار منطقی قرار نداشت که بتوانیم اولویت کارمان را برای شرکت‌های دانش بنیان تعریف کنیم. در آخرین تصمیم، قرار شد نقشه راهی تدوین و مشکلات را اولویت بندی کنیم.

شهبازی گفت: اگر می‌بینیم در جایی مثل شهر یزد برای سفر معلولان مناسب سازی هایی انجام شده است به این موضوع پی می بریم که معلولان هم به حساب آمده‌اند آن هم در شهری که برای جا به جایی یک خشت آن، باید مجوزهای زیادی گرفت.


۱۴۰۱/۱۱/۲۲، ۱۲:۱۳:۱۵       520

Facebook    Google    LinkedIn    Twitter
همکاران ما
اعضای ما
کمک های مردمی

تقویم و تاریخ

شنبه ، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
اردیبهشت 1403
جپچسدیش
7654321
141312111098
21201918171615
28272625242322
313029

آمار بازدیدها

بازدید امروز9,060
بازدید دیروز1,279
بازدید هفته906
بازدید ماه0
بازدید کل482,935
افراد آنلاین13